facebook

Ціни за комунальні послуги в містах України (інфографіка)

21 січня. УНІАН. Федерація профспілок України (ФПУ) просить владу повернути державне регулювання цін на газ і пільговий тариф на електрику, оскільки доходи громадян, які у період коронакризи істотно знизилися, не дозволяють оплачувати комунальні послуги.

Про це на прес-конференції для каналу УНІАН повідомив голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.

«Федерація профспілок зробила однозначну оцінку: державна політика в енергетичному секторі сфери комунальних послуг не працює на користь громадян і потребує кардинального перегляду. Ми виставили свої вимоги президентові, прем'єр-міністрові і голові Верховної Ради. По-перше, ми вважаємо, що поки не сформовано цивілізований ринок сфери енергозабезпечення ресурсів, необхідно відновити державне регулювання цін як на ринку природного газу, так і на ринку електроенергії. Як мінімум, до завершення карантину», - сказав він.

По-друге, ФПУ пропонує скасувати постанову Кабінету міністрів, якою було скасовано пільговий тариф на електрику в розмірі 90 копійок за перші 100 Вт-год. А також не переглядати норму, згідно з якою субсидія надається, якщо витрати на оплату комунальних послуг становлять 15% від доходів громадян.

«Ми вкрай обурені тим, що уряд має намір в березні скасувати норму, за якої субсидія надавалась, якщо витрати на комуналку перевищують 15% від доходів, і підвищити цю норму до 20%», - сказав Осовий.

«У нас що, доходи населення зростають, що можна підвищувати норматив по субсидіях? Зростання цін тарифів, якщо його не зупинити, у рази перевищуватиме зростання доходів громадян, навіть незважаючи на підвищення мінімальної заробітної плати», - додав він.

Голова федерації заявив, що в разі невиконання владою зазначених вимог до 1 лютого, ФПУ мобілізує своїх прихильників і вдасться до масових протестних дій.

Присутній на прес-конференції голова Профспілки залізничників і транспортних будівельників України Вадим Бубняк зазначив, що за значного зростання комунальних тарифів у більшості галузей зарплата виросла на 5-7%. За його словами, у транспортників зарплата залишилася на рівні 2019 рік, а у залізничників зарплата впала на 5%.

«Такої деградації оплати праці я ніколи не спостерігав. Ми хотіли б, щоб при формуванні тарифів враховували думку профспілок. Адже в більшості випадків всі наші рекомендації ігнорують. Ми готові виводити людей, щоб захищати їх права. Всі підвищення тарифів на газ і електроенергію повинні бути обгрунтованими. Кожен має розуміти, навіщо це робиться», - підкреслив він.

Голова Профспілок виробників і підприємців Наталія Землянська зазначила, що собівартість видобутку українського газу становить не більше трьох гривень за 1 куб. м, але при цьому громадяни змушені платити за газ по десять гривень за кубічний метр.

«Чому громадяни повинні платити за газ такі космічні ціни, при тому, що у нас є власний видобуток газу?» - сказала Землянська, додавши, що, на її думку, держава має повернути собі контроль над держхолдингом «Нафтогаз України» і контролювати виконання програм з нарощування видобутку українського газу.

Представник громадської організації "Соціальний рух" Олексій Громов сказав, що необхідно повернути контроль над наглядовими радами державних енергокомпаній.

«Замість Наглядових рад необхідно ввести робочий нагляд. Суспільство повинно мати контроль над наглядовими радами та керівниками держкомпаній, щоб знизити корупційну складову», - сказав Громов.

Заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін вважає, що регулятори в особі Антимонопольного комітету, а також Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), неефективно виконують свої функції контролю конкуренції, якості і цін послуг, які надаються енергокомпаніями.

«Тому ми звертаємося до уряду, щоб він застосував свої повноваження щодо регулятора - НКРЕКП. Ми звертаємося до Антимонопольного комітету, вимагаючи від нього ефективного регулювання», - сказав Шубін.

Як повідомляв УНІАН, з 1 січня 2021 року в Україні зросли тарифи на тепло і електроенергію. Також у січні 2021 року ціна на газ як товар досягала майже 11 грн за 1 куб. м. Крім того, в 1,6 разу зросли тарифи на його транспортування до будинків громадян.

18 січня Кабінет міністрів встановив з лютого і до кінця опалювального сезону граничну ціну на газ в розмірі 6,99 грн за 1 куб. м для побутових споживачів.

Кабінет міністрів скасував пільгову ціну на електроенергію для населення 90 копійок за перші 100 кВт-год з січня 2021 року і встановив її на рівні 1,68 грн за 1 кВт-год. Крім того, була скасована пільга у 90 копійок за перші 3000 кВт-год при використанні електрики для опалювання. Тариф 1,68 грн/кВт почав діяти вже для всієї електроенергії.

Нагадаємо, що з початку січня в низці регіонів України пройшли акції протесту проти підвищення комунальних тарифів.

 

Запис прес-конференції на каналі "УНІАН" ви можете переглянути за таким посиланням:

https://youtu.be/K2gs7zyONOA

Партнери

fpu logo

vafp logo

ffu logo

upl logo

 pfl logo